Lista aktualności Lista aktualności

Leśne mogiły i miejsca pamięci

1 listopada do odpowiedni czas aby wspomnieć o śródleśnych zapomnianych mogiłach oraz o wszelkich miejscach pamięci skrytych w mroku lasu.

Przez tereny zarządzane dzisiaj przez Nadleśnictwo Łąck na przestrzeni ostatnich wieków kilkukrotnie przeciągnęła się zawierucha wojny. Pamiątkami po ówczesnych wydarzeniach są liczne mogiły ludności cywilnej, tak jak w miejscowości Wola Łącka lub pojedynczych żołnierzy. Są cmentarze świadczące o dawnych nieistniejących już wsiach, które pokrył gęsty las.

Łąccy leśnicy starają się uchronić te miejsca od zapomnienia. Odkrywają je na nowo, bez względu na narodowość i pochodzenie spoczywających w nich osób. Nie ważne czy w mogiłach spoczywają Polscy męczennicy z czasów drugiej wojny światowej, radzieccy żołnierze, czy niemieccy osadnicy z XIX wieku. Pamięć o zmarłych to podstawa człowieczeństwa. To świadectwo naszej historii i pochodzenia.

Rok 2014 wydaje się być rokiem wyjątkowym. Do nadleśnictwa zgłosiło się płockie stowarzyszenie "Tradytor", które zajmuje się odkrywaniem historii Płocka oraz jego okolic. Jednym z efektów ich pracy było odnowienie, za zgodą konserwatora zabytków, jednego z miejsc pamięci pod Łąckiem, o czym informowaliśmy w czerwcu. Już w niedługim czasie współpraca ze stowarzyszeniem zaowocuje odnowieniem wielu innych śródleśnych pomników. 

Zachęcamy Państwa do spacerów po lesie w poszukiwaniu chwili zadumy, szczególnie, że panująca tej jesieni pogoda nastraja do przemyśleń.