Lista aktualności Lista aktualności

Wiosenne sadzenie lasu

Marzec i kwiecień to dla leśników czas wzmożonych prac hodowlanych - czas wiosennego sadzenia lasu. Szczęśliwie - łąccy leśnicy mają już te prace za sobą.

Wczesna wiosna to czas, w którym warunki pogodowe pozwalają na przesadzenie sadzonek ze szkółki leśnej w przygotowane wcześniej miejsca w lesie. Zarówno wilgotna po zimie gleba jak i brak liści na młodych drzewkach zmniejszają ryzyko przesuszenia materiału sadzeniowego. Wiosna to idealny czas na sadzenie zarówno gatunków iglastych jak i liściastych. 

Wiosenne sadzenie w liczbach

W tym roku Nadleśnictwo Łąck przeznaczyło do wiosennego odnowienia lasu prawie 36 ha gruntów, na które zostało wprowadzonych 11 gatunków drzew i krzewów.

Do zalesień wykorzystano: 162 tys. sadzonek jednorocznej sosny, 26 tys. sadzonek dwu i trzyletniego dębu, 28 tys. dwuletnich sadzonek olszy, 12 tys. dwuletnich sadzonek modrzewia, 7 tys. sadzonek brzozy, 7 tys. sadzonek lipy oraz kilka tysięcy pozostałych gatunków wzbogacających różnorodność biologiczną lasu.

Uwaga na kradzieże

Odnowienie lasu jest podstawowym obowiązkiem leśników. Niestety nie wszyscy doceniają i rozumieją naszą pracę. W tym roku odnotowaliśmy w leśnictwie Jastrząbek kradzież 150 sztuk już posadzonego modrzewia. Sadzonki zostały wyrwane z korzeniami. Szanse na "przyjęcie" tak wydobytych z gleby drzewek są znikome, dlatego apelujemy do Państwa na zwrócenie uwagi od kogo i jakiej jakości materiał sadzeniowy kupujecie .

Więcej o sadzeniu lasu w zakładce Hodowla Lasu/ Odnowienia i zalesienia