Lista aktualności Lista aktualności

Wiosna w lesie

Łąckie lasy rozbłysnęły pierwszymi oznakami wiosny. Dno lasu pokryło się bujną roślinnością, drzewa pąkami i pierwszymi kwiatami wśród których sprawnie uwijają się owady.

Pierwsze kwiaty pojawiły się już w lutym - były to kwiatostany leszczyny, które są pierwszym objawem nadchodzącej wiosny. Następnie wawrzynek wilczełyko ukazał piękno swoich różowo- fioletowych i wonnych kwiatów. To piękno jest jednak zwodnicze - cała roślina jest bardzo silnie trująca. Wreszcie - w ogrodach zakwitły forsycje a w lesie pojawiały się geofity.

Najczęściej spotykanym geofitem w lasach łąckich jest zawilec gajowy. Ta trująca bylina rozprzestrzenia się po lesie zarówno przez podziemne kłącza jak i nasiona. Białe kwiaty, pomimo, że nie posiadają miodników, wabią owady swoim pyłkiem. Stąd też bardzo często w kwiatach możemy spotkać małe chrząszcze które pomagają w zapylaniu rośliny. Cieszmy się widokiem zawilców, gdyż już niedługo, gdy tylko wysokie drzewa rozwiną liście zawilce staną się dla nas niewidoczne, będą czekać na przyjście kolejnej wiosny.

Geofity to organizmy roślinne, które pojawiają się tylko wczesną wiosną. Są widoczne dopóki drzewa nie rozwiną swoich liści i nie zasłonią roślinom runa leśnego całego światła.

Zawilec gajowy - leśnictwo Podgórze