Asset Publisher
Podsumowanie roku 2014
Mijający rok był dla Nadleśnictwa Łąck pierwszym rokiem obowiązywania nowego Planu Urządzenia Lasu (w skrócie PUL) oraz rokiem wielu zmian personalnych.
Zgodnie z decyzją Ministra Środowiska Nadleśnictwo Łąck zobligowane było wykonać szereg prac z zakresu hodowli i ochrony lasu, z zakresu pozyskania drewna i ochrony przyrody. Możemy z dumą stwierdzić, że wszystkie prace wykonane zostały w pełnym zaplanowanym wymiarze, z niezwykłą starannością i dbałością o wspólne dobro narodowe. W minionym okresie dostarczyliśmy na potrzeby przemysłu drzewnego ponad 40 tys. m3 drewna oraz sprzedaliśmy okolicznym mieszkańcom do celów opałowych ponad 10 tys. m3 surowca. Prace wykonywaliśmy na zrębach oraz na powierzchniach trzebieżowych (kolokwialnie nazywanych przecinkami). W miejsce wyciętych drzew posadziliśmy ponad 350 tys. nowych. PGL Lasy Państwowe jako jednostka o 90-cio letniej historii, powołana w 1924 roku do nadzoru nad wspólnym dobrem narodowym - lasami państwowymi, W miejsce wyciętych starych drzew Nadleśnictwo Łąck posadziło ponad 350 tys. nowych działają z myślą o powiększaniu i zachowywaniu lasu dla przyszłych pokoleń, jednocześnie dostarczając niezbędne produkty wszystkim obywatelom. Staramy się więc wywiązywać ze swoich obowiązków najlepiej jak potrafimy
Nadleśnictwo zebrało około 350 ton śmieci, których samo nie wyprodukowało, przeznaczając na ten cel prawie 60 tys zł. W tym roku zmorą były śmieci wielkogabarytowe: opony, meble, odpady budowlane. Ponadto dosyć sporą ilość stanowiły też odpady przywożone przez turystów wypoczywających nad jeziorami. Uczulamy Państwa szczególnie na ten problem.
W tym roku Nadleśnictwo Łąck wyposażyło istniejący obiekt edukacyjny w nową aranżację (dioramę) oraz sprzęt audiowizualny. Cieszymy się, że nasze starania spotkały się z uznaniem, czego dowodem może być uczestnictwo ponad 4 tys osób podczas zorganizowanych zajęć edukacyjnych prowadzonych przez naszych edukatorów. W przyszłości mamy nadzieję na silniejszą współpracę z okolicznymi szkołami oraz na wspólne stworzenie bloków tematycznych dostosowanych wiekowo do grup słuchaczy. Rok 2014 to rok inwestycji w maszynowe pozyskanie drewna. Maszyny zastępują człowieka w coraz większym zakresie prac w lesie. Są one mniej szkodliwe dla środowiska leśnego (m in. dla gleb i siedlisk ze względu na niższy nacisk na podłoże - nawet od konia!) oraz dla zdrowia drwali. W tym roku dostarczono do jednostki harwester marki Gremo oraz forwarder John Deere.
Udało nam się rozpocząć współpracę ze stowarzyszeniem Tradytor, które zajmuje się ochroną i odnową miejsc pamięci na ziemii płockiej. Już w tym roku udało się odnowić trzy obiekty martyrologiczne, zaś w roku przyszłym planowane jest objęcie pracami kilku kolejnych.
Rok 2014 to także rok intensywnych prac w gospodarce rybackiej nadleśnictwa. Nadleśnictwo Łąck rozpoczęło współpracę z nadzorem ichtiologicznym oraz intensywnie zarybiało jezioro Łąckie Duże. W tym roku pobity także został rekord złowionego okazu - był to ponad 19 kg karp. Ryba po zważeniu, zmierzeniu i uroczystym nadaniu imienia Lech została z powrotem wpuszczona do wody i czeka na kolejnych amatorów wrażeń. Do innych ciekawostek można zaliczyć znalezienie u brzegów w.w. jeziora szkieletu suma o długości około 2 mb, co działa pozytywnie na wyobraźnie wędkarzy.
Mijający okres to także czas zmian personalnych. Pożegnaliśmy w tym roku kilku naszych wieloletnich pracowników, serdecznych przyjaciół. Na emerytury odeszli: Pan Zenon Jeznach - podleśniczy leśnictwa Rzepki, Pan Jerzy Lewandowski - leśniczy leśnictwa Podgórze oraz Pani Ewa Bijak - pracownik administracyjny. W ich miejsce, podczas postępowań konkursowych, wyłoniono nowych, zdolnych i ambitnych pracowników. Możemy się także pochwalić, że urodził się nowy "leśnik", Jan Brożek, syn małżeństwa pracowników Nadleśnictwa Łąck oraz Gostynin, Anety i Tomasza Brożków. Życzymy młodej mamie dużo zdrowia i pociechy z syna.