Asset Publisher Asset Publisher

Leśnictwo Rzepki

Leśnictwo Rzepki weszło w skład Nadleśnictwa Łąck w 1973. Zostało przyłączone z likwidacji Nadleśnictwa Iłów.

Zawieruchy wojnami odcisnęły piętno na lasach leśnictwa. Z czasów I Wojny Światowej w lesie pozostały okopy oraz elementy wyposażenia żołnierskiego w postaci metali kolorowych z okresu II Wojny Światowej leje po bombach oraz artylerii strzelającej z Wyszogrodu na rozbitą armię Poznań i Pomorze, a także  z wyposażenia żołnierskiego, uprzęże konne, a także odłamki granatów zarośnięte w drzewach. Również stan wojenny w 1981 roku wpłynął na historię leśnictwa. Szczególnie w pamięci mieszkańców pozostało wydarzenie z poniedziałku 15 grudnia, gdy kolumnę czołgów prowadzoną przez głodnych i zmarzniętych żołnierzy zatrzymali mieszkańcy Iłowa i poczęstowali chlebem, kiełbasą i różnymi napojami. Wdzięczni żołnierze na pożegnanie zaczęli kręcić wieżami, niestety w tak niefortunny sposób, że pozrywali sieci energetyczne.

Od 1948 roku leśnictwem kierowało jedynie 3 leśniczych: w latach 1948 - 1974 Henryk Rogala, 1975 - 1980 leśniczy Marek Dąbrowski oraz od 1 grudnia 1980 aż do dziś Witold Jajor.  W latach 1948 - 1975 gajowym leśnictwa był Edward Tądera, zaś od roku 1965 do 1976 Witold Karazja. Od roku 1997 aż do 2012 podleśniczym leśnictwa Rzepki był Pan Zenon Jeznach, zaś w 2013 roku zastąpił do Mateusz Szulc. Mała liczba zmian kadrowych może świadczyć o dobrej atmosferze pracy i przyzwyczajeniu leśników do ciekawych i jednocześnie trudnych drzewostanów leśnictwa. Początkowa powierzchnia leśnictwa wynosiła jedynie 980 ha. W 2003 roku, po likwidacji i aneksji przez Rzepki leśnictwa Słubice  zwiększyła się do 1980 ha. Rozpościerała się na obszarze 3 gmin: Sanniki, Słubice i Iłów. W 2007 roku leśnictwo osiągnęło 1500 ha przekazując kompleks leśny Konstantynów leśnictwu Luszyn. W 2007 roku leśnictwo osiągnęło 1500 ha przekazując kompleksy leśne Barcik i Wólka  leśnictwu Luszyn

Leśnictwo Rzepki w dalszym ciągu jest najbardziej rozciągniętym w kierunku wschód -zachód leśnictwem w Nadleśnictwie Łąck. Jego naturalną północną granicę stanowi rzeka Wisła. Tereny nadwiślańskie sięgające do wałów są okresowo zalewane tworząc wyspy i piaszczyste łachy. Cała pradolina Wisły zaś weszła w skład dwóch obszarów Natura 2000: Kampinoskiej Doliny Wisły i Doliny Środkowej Wisły.

Na terenie leśnictwa znajduje się rezerwat Rzepki
Na terenie leśnictwa znajduje się rezerwat Rzepki
Rzeźba terenu jest mało zróżnicowana. Dominuje krajobraz równinny. Gatunkiem dominującym jest sosna. Wśród innych gatunków lasotwórczych nie sposób zapomnieć o olszy czarnej. W leśnictwie zlokalizowany jest WDN (wyłączony drzewostan nasienny) z doborowymi olszami, z których pozyskuje się nasiona i rozwija kolejne pokolenia olszy. Część terenu, szczególnie w rejonie Słubic i Studzieńca to tereny podmokłe, idealne dla olszy, mniej zaś przyjazne dla człowieka. Ze względu na swoje położenie, siedliska przyrodnicze, drzewostany i problemy leśnictwo Rzepki zostało uznane przez IBL (Instytut Badawczy Leśnictwa) za jedno z najtrudniejszych do pracy leśnictw w Polsce. Szczególnym utrudnieniem jest rozbicie na kilka mniejszych kompleksów leśnych poprzecinanych lasami prywatnymi często bez jasno sprecyzowanego właściciela.

Żurawie są częstym widokiem na podmokłym terenie
Żurawie są częstym widokiem na podmokłym terenie

Teren leśnictwa jest podzielony na 3 obwody łowieckie. Dwoma zarządza miejscowe koło Żbik w Iłowie, jednym zaś koło Petroponowa. Obecny stan zwierzyny grubej, zgodnie z inwentaryzacją zwierzyny prowadzoną przez koła wynosi: 15 szt. łosi, 60 szt. jeleni oraz 160 szt. dzików. Populacja sarny wydaje się być stabilna, jednakże miejscowo, tj. w uroczysku Rzepki oraz Załusków jej stany są przekroczone (znaczne szkody w uprawach). Położenie leśnictwa tuż przy Wiśle powoduje, że teren ten jest naturalną ścieżką migracji zwierzyny ze wschodu na zachód i odwrotnie (z Puszczy Kampinoskiej do lasów Gostynińsko- Włocławskich).

Szczególny przypadek migracji miał miejsce w okresie reintrodukcji rysia w Kampinowskim Parku Narodowym. Wówczas to jedna kotka (N1 - z nadajnikiem) pochodząca z ogrodu zoologicznego w Niemczech zawędrowała do leśnictwa. Najczęściej przebywała w kompleksach leśnych Rzeki oraz Jasień (Nadleśnictwo Radziwiłów). Mając możliwość śledzenia jej ruchów przez kilka miesięcy, na przełomie 2001 i 2002 roku, określono jej apetyt na około jedną sarnę  na 8-10 dni.

Ryś w Rzepkach - fot. Witold Jajor
Ryś w Rzepkach - fot. Witold Jajor